Základní škola a Mateřská škola Borotín, okres Tábor

znak školy bodova školy

Přehled aktuálních článků

Ankety

Jak se Vám líbí vzhled stránek?

Zobrazených stránek

Celkem: 443933 měsíc: 5395 den: 155 hodina: 29
Archiv

Oslavy 120. výročí otevření školy aneb u borotínské základky se nejen střílelo

Ve dnech 21. – 24. října proběhly na naší škole oslavy 120. výročí otevření naší tzv. nové budovy školy.

Již od začátku září jsme se na oslavy připravovali. Hledalo se v historických pramenech, nacvičovala se různá vystoupení, oslovovali sponzoři a partneři školy, rozesílaly se pozvánky.

V pátek 21. 10. 2016 v jedenáct hodin dopoledne to vše vypuklo. Sešla se celá řada významných hostů. Nechyběli mezi nimi bývalí zaměstnanci školy, pracovníci Odboru školství MÚ Tábor, zástupci architekta i stavební firmy a samozřejmě také zástupci našeho zřizovatele – Městyse Borotín. Na oslavě nemohli chybět ani žáci a zaměstnanci školy.

Nejprve jsme si připomněli něco málo z historie školy a zaznělo několik písniček a básniček v podání žáků naší školy. Poté byly na počest výročí a otevření nově zrekonstruovaného severního křídla a dvou nových učeben vypáleny tři rány z historického hmoždíře.

Součástí oslav bylo také předávání čestných uznání za práci pro školu, která obdrželi pánové Jan Tůma, Josef Kubeš a Antonín Brož a paní Leona Jelínková. Každý z nich má nemalou zásluhu na tom, že v Borotíně máme tak krásnou školu. Za jejich práci jim ještě jednou děkujeme.

A protože se slavily narozeniny, i když narozeniny školy, nemohly chybět dárky. Nejprve dorazilo za velkého jásotu nové školní auto – Ford Transit, které se bude používat na svoz dětí i případnou dopravu na různé akce a soutěže. Po křtu auta, kterého se ujal „otec myšlenky“ dovážení dětí pan Josef Kubeš, už nastala slavnostní chvíle přestřižení pásky do nové přístavby. To však zdaleka nebylo všechno …

V pátek večer se v místním společenském sále konal benefiční ples. K tanci a poslechu hrála skupina Covertrio a dechová hudba pod vedením Pavla Fáry. Ples zahájily svým vystoupením mažoretky ze Sezimova Ústí a krásný vídeňský valčík předvedli žáci osmé a deváté třídy. Tančilo se, zpívalo, veselilo. Nechyběl ani slavnostní přípitek, dort a vystoupení zaměstnanců školy.

Benefice, do které se zapojili sponzoři, zaměstnanci a přátelé školy, rodiče našich žáků a dětí a v neposlední řadě účastníci benefičního plesu, vynesla škole bezmála 100.000,- Kč. Za příspěvky všem mockrát děkujeme. Výtěžek benefice bude použit na nákup vybavení nově zrekonstruovaných prostor a část na nové auto.

V neděli 23. října proběhl ve škole i školce den otevřených dveří. Zájemců bylo opravdu hodně (cca 160 ve škole a 50 ve školce) a moc nás těšila jejich slova chvály. K vidění nebyla jen nová přístavba, ale také učebnice, pomůcky, výukové programy na interaktivních tabulích. Nechyběly staré fotografie a kroniky, u kterých se řada návštěvníku zastavila a hledala …

V pondělí 24. října jsme oslavy zakončili Borotínskými prahrami. Během dopoledne si všichni žáci vyzkoušeli hry našich předků – honění obruče, tlučení špačka, drápky a celou řadu dalších. Významnou součástí hry bylo putování po místech v obci, kde v minulosti probíhala výuka. V příloze článku je mapka našeho putování.

Putováním po historii školy jsme zakončili oslavy 120. výročí založení školy. Věřím, že jsme si to všichni užili a budeme na konané akce dlouho vzpomínat.

A teď hurá do lavic …                                             

                                                                                  Mgr. Lenka Pípalová, ředitelka školy

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
po-stopach-borotinskeho-skolstvi.pdf 229.2 Kb