Cesta za poznáním Londýna a staré dobré Anglie

24.3. – 29.3. 2024

Ve dnech 24.3. – 29.3. 2024 se uskutečnil dlouho očekávaný zájezd do Anglie. Zúčastnili se ho dobrovolníci z 6.- 9. třídy. Naši posádku doplnili i tři absolventi naší školy a žáci ze ZŠ Chýnov se svojí p. učitelkou.
     Ke škole přijel pro nás autobus z CK School Travel s.r.o. Proběhlo seznámení s řidiči a paní průvodkyní, seznámení s pravidly na palubě autobusu a během celého zájezdu a výlet může začít. Cesta plynula bez potíží díky zkušeným řidičům. Trasa vedla přes Německo, kde nám dlouhé hodiny vyplnila paní průvodkyně velmi zajímavým povídáním o historii Anglie. Slibovaný film z technických důvodů děti neuviděly, ale náladu nám to nezkazilo. Největším zážitkem byl nástup na trajekt, který byl nový a opravdu luxusní. Děti si cestu do Anglie na trajektu užívaly, až cesta zpět nám ukázala, že to někdy může vypadat i jinak. Za svítání nás přivítaly bílé skály v Doveru. Po chvilkách spánku v autobuse, zastávkách, kdy jsme museli všichni povinně na toaletu a nebylo vždy jednoduché probrat některé děti, jsme se vydali za bohatým programem prvního dne.
     Naše poznávání začalo v Greenwichi, kde si děti vyzkoušely, jaké to je stát každou nohou na jiné polokouli. Následoval Monument, památník velkého požáru v Londýně, katedrála svatého Pavla, Millenium Bridge přes řeku Temži, divadlo Globe, ve kterém působil William Shakespeare, křižník HMS Belfast, válečné muzeum na vodě a už se před námi objevuje nejkrásnější a nejikoničtější most v Londýně, Tower Bridge. Únava už byla právem značná, avšak pohled na Tower Bridge nám vlil novou sílu. Přecházíme po mostě a na druhé straně řeky nás čeká další perla Londýna, London of Tower. Zde byla i prohlídka celého hradu, velkou vzácností byla možnost vidět korunovační klenoty. A přišel večer, autobus nás poprvé rozváží do našich dočasných domovů. Bylo milé pozorovat děti, v očích měly obavy, otázky, jaké to v nové rodině bude.
     Druhý den ráno to ze všech spadlo. Vraceli se spokojení, sdělovali si dojmy, kdo má jaký dům, jaké auto, v jaké rodině jsou. Společnými silami se všichni domluvili. Časem bylo vidět, že děti o komunikaci opravdu stojí, těšilo je, že se umí domluvit. Druhý den byl více cestovní, přesun do Stonehenge, který je opředen mnoha legendami i mnoha vědeckými teoriemi. Mystické místo z doby bronzové. Následoval přejezd do Winsdoru, kterým jsme byli zcela uchváceni. Nádherné královské město, college Eaton a my jsme tiše doufali, že potkáme studenta v uniformě, který se s námi vyfotí. To se nám nepodařilo.
     Další den nás čekal Brighton. Skvělá paní průvodkyně vzhledem k počasí změnila pořadí programu, takže nejdříve nádherná procházka po Beachy Head zanechala díky modré obloze nezapomenutelný dojem. Poté nás vítá nevlídným počasím Brighton. Co se dalo dělat? Přišla nutná chvilka v herně, kde jsme dětem předvedly zážitkové učení finanční gramotnosti. Podmořské akvárium nás uchvátilo, viděli jsme i krmení želv, teda pokud jsme u toho neusnuli. Vyhlídková věž i360 nás už vítala opět modrou oblohou a opět to velmi umocnilo dojem, kdy jsme z výšky 132m koukali na Brighton, pláž, bylo to nádherné.
     Poslední den opět v Londýně. Tentokrát jsme si vyzkoušeli i pravé anglické počasí, většinu dne. Den začal vyhlídkou z Londýnského oka, před námi se rozprostřel celý Londýn a místa, která jsme měli tento den v plánu. Poté vedly naše kroky kolem budovy Parlamentu, dále Big Ben, Trafalgarské náměstí, Leicesterské náměstí, Oxford Street , Piccadilly, Buckinghamský palác, Westminsterské opatství…
     Na konci dne přesun metrem k autobusu a poslední nákupy dárků, jídla na cestu a cesta domů může začít. Že bude docela náročná, jsme poznali velmi brzy. Vichr, který nás provázel na silnici, byl velmi nepříjemný, takže obavy, jaké to bude na trajektu, v nás byly. Houpání bylo velmi náročné, pro některé to byl druh zábavy, ale pro některé docela velké trápení.
     Šťastně jsme se vrátili domů , unavení, zároveň plni dojmů, zážitků a poznání. Zájezd byl úspěšný a to díky spolupráci naprosto všech zúčastněných. Akce dětí s tiskem fotky pro paní průvodkyni o pauze v Londýně a slova řidičů, že takhle čistý autobus po zájezdu s dětmi ještě neměli, mluví za vše. Nezapomnělo se na mnohá díky všem, kteří byli přítomni a já bych ráda ukončila toto vyprávění slovy pana řidiče. Aby děti nezapomněly poděkovat svým rodičům, kteří jim to zaplatili, protože to byla dobrá investice.

Anna Pultarová